C# Döngüler

C# For Döngüsü Nedir ve Faktoriyel Örneği Break ve Continue

Merhabalar, C# For Döngüsünü bir Faktoriyel Bulan Program, ve for break ve coninue komutu ile sizlere aktarmak istedğim. For döngüsünü açıklamak gerekirse temel anlamda başlangıç değeri girilen sayıdan belirli bir kriteri sağlayana kadar döngünün belirlenen aralıkta attırılarak kriter sağlana kadar döndürülmesini sağlamaktır. 

Temel tanımlaması şu şekildedir:

C# Foreach Döngüsü İle Dizi Listeleme

Merhabalar C# Diziler Serisine ikinci Foreach Konusu Olan Dizli Listeleme ile devam ediyorum. Oluşturduğumuz bir dizinin elemanlarını tabiiki foreach döngüsü dışında döngü türkleri ile ekrana yazdırabiliriz ama bu döngü türüde dizi işlemlerinde oldukça kolaylık sağlamaktadır. Direkt sınır ya da arttırma işkemi kullanmadan kendisi döngü sayısı kadar dönüp işlemleri gerçekleştirmektedir. 

C# Foreach Döngüsü İle Dizi Listeleme aşağıdaki gibidir:

C# Foreach ile Form İçinde Nesne Kontrolü

Merhabalar, Döngülerle ilgili bir kaç örnek paylaşacağım foreach döngüsünün güzel bir özelliği ile başlamak istedim.Basit bir örnek ile, form içinde textBox nesnesini nasıl kontrol edebileceğimiizi öğrenelim. Bu kullanım şeklini ilk olarak cafe masa ücreti programında kullanmıştım. Panel içine otomatik yavarlak kırmızı daireler basıp, tıkladığımı yeşil renkte resim basıyordum ve ücret bilgisini onlara göre diziye alıp masaları aktif ya da pasif yapıyordum.