C# Dersleri

C# Sabitler ve Değişkenler - Değişken Türleri

Merhabalar, C# sabitler ve değişkenlerden başlayan bir yazı dizisine başlayacağım. Daha öncesinde c# ile ilgili çeşitli proje paylaşımları da yapmıştım. O yazılarada c# menüsünden yazıları inceleyerek ulaşabilirsiniz işinize yarayacak gelişmiş projeler mevcuttur. Programlamanın temel taşı olan değişkenler ve sabitlerden bahsedeceğim. İlk olarak:

C# Structure (Yapı) Oluşturma

Merhabalar c# ders serimize c# structure yapı oluşturma ve örnek uygulama ile devam ediyoruz. Structure yapı türleri içersinde farklı veri türlerini tek bir çatı altında saklarlar ve gruplarlar. Mesela, Bir okulda öğrencilerin sınıf adında structure oluşturulabilir. Örnek bir uygulama paylaşalım öncelikle aşağıdaki gibi bir form tasarlayalım.

Form'a bir adet listBox ve button yerleştirelim

C# İç içe Structure Oluşturma

C# ile bir önceki yazımda structure nasıl oluşturulur ona bakmıştık ve bir adet örnek uygulama yapmıştık.Şimdi iç içe structure yapısı nasıl tanımlanır ve kullanılır ona bakalım. Bir önceki örnekte struct yapısı ile öğrenci bilgileri ve notunu tutan uygulama yapmıştık. Bu uygulamaya ek olarak öğrencinin veli bilgilerini tutan bir uygulama yapalım.

C# Enum oluşturma

C# dersleri yazı serisine Enum tanımlama ile devam ediyoruz. Bir önceki yazı serisinde structure yapısına göz atmıştık. C# Enum yapısı ile program içersinde kullandığımız sabitleri anlamlı bir yapı haline getirebiliriz. Örnek olarak iller adında bir enum oluşturalım:

C# Değer ve Referans Tipi Değişken Tanımlama

C# Değer ve Referans tipi değişkenler nedir? Nasıl tanımlanır? İki tanımlama arasındaki asıl fark nedir? onlara bir bakalım. C# değer tipleri atadığımız verilerin bir kopyasını oluşturarak kendisine gönderilen veriyi saklarlar. Başka değişkenleri tabiiki etkilemezler. C# içinde önüne herhangibir ifade koymadan tanımladığımız değişkenler değer tipli value olarak kabul edilirler.

C# Boxing ve Unboxing İşlemleri

Bir önceki yazımda c# değer ve referans tiplerine bakmıktık. Şimdi bu yazı ile ilgili boxing ve unboxing işlemlerine bakacağız. Boxing, değer türünden bir değişkeni referans türüne dönüştürmektedir. Unboxing, tam tersi olarak referens türünü değer tipine dönüştürmektedir. 

Boxing örneği:

C# Değişken Dönüşümleri-Hangi Değişken Neye Dönüştürülebilir

C# dersleri serimizde değişken tiplerine, struct, enum boxing vb. gibi konulara bakmıştık. Şimdi sıkça kullanılan değişken dönüşümleri konusuna bakalım.C#'ta Hangi değişken tipi hangi değişken tipine dönüştürülebiliyor, kaç çeşit dönüşüm tipi vardır? Bunları inceleyeceğiz. Öncelikle bir tablo üzerinden hangi değişken tipi hangi değişkenlerine dönüştürülebiliriz onu inceleyelim.