C# Otomatik Çeviri Projesi

Merhabalar, C# google transle ve yandex translete kullanarak girdiğimiz kelime kadar otomatik çeviri yapan programı üniversite bitirme tezi olarak hazırlamıştırm. İstediğimiz kadar kelimeyi listbox'a giriyoruz ve istediğimiz dile combobox ile seçip çevirebiliyoruz, çevirdiğimiz kelimeleri kaydedip. Daha sonrasında excel, word, access veritabanına aktarabiliyoruz. Baya uğraştığım projelerden biriydi. Genel Mantığını sizlere anlatmaya çalışacağım. Ayrıca programda kullanıcıya kelime ezberlemede yardımcı olması açısından kelime bulma oyunu vardır. Oyun daha önceden kaydedilmiş doğru formattaki Not defterindeki kelimeleri kullanıcıya soru olarak sormaktadır.

C# Google ve Yandex Translate ile Otomatik Çeviri Programı

ÇEVİRİ FORMU GENEL GÖRÜNTÜSÜ

c# otomatik çeviri programı

Örnek olarak ben 3 adet kelime girdim bu kelimeleri excell ve ya not defterinden de çekebilirdim. Dil seçimini onaylayıp çevir butonu aktif olunca program kelimeleri sırası ile istediğim şekilde bulup çeviri işlemini gerçekleştiriyor.

C# Otomatik Çeviri Programında Kullanılan Yardımcı Formlar

Dışarıdan Kelime Çekme Programı

Not defteri ve Excel’ de bulunan alt alta kelimeleri programa aktarmayı sağlayan formdur. Böylece birçok kelime programa çekilerek kullanıcının kelimeleri birer birer girmesi önlenmiştir. Gelen kelimeler onay verildikten sonra otomatik kelime çevirme formuna aktarılır. Ekran Görüntüsü:

c3 otomatik kelime çevirme kelime alma formu

Kelime Kaydetme Formu

Çevrilmiş kelimeleri daha önceden oluşturulmuş olan Not defteri, Excel ve Access dosyalarına kaydetmeyi sağlayan formdur. Böylece kullanıcı çevirdiği kelimeleri daha sonra kullanmak üzere saklamaktadır. Access veritabanını seçtikten sonra güzel yanı otomatik tablo oluşturulup verileri eklemesidir.

Metin Yorumlama Formu

Bu form seçilen Not defterini ayırma kriterlerine göre kelimelere ayırarak kelimeleri alt alta ekrana yazdırır. Form tasarımı aşağıdaki gibidir:

c# kelime çevirme projesi

KRİTER EKLE ÇIKAR ÖZELLİĞİ

Kriterler kelimeleri ayırmaya yarayan tek karakterlik işaretlerdir. Örneğin: kalem-masa sözcüğünü “-“ karakterini bularak bu kelimeler kalem ve masa olarak alt alta yazmaya yarar. Böylece metin kelimelere bölünebilmektedir. Kriter ekle ve çıkar ile kullanıcı istediği tek karakteri girer ve ya çıkarır işlem ona göre gerçekleşir.

Kelime OYUNU Formu
Bu form daha önce kaydedilmiş Not defterindeki kelimeleri oyun olarak karşımıza getirmektedir. Kelimlerin akılda kalması için tasarlanmış bir formdur.

Ekran Görüntüsü:

c# otomatik çeviri formu oyun formu

Oyun Nasıl Oynanır?

Dosya seçiminden sonra ileri ve geri methodları kullanılabilir hale gelmektedir. İlk olarak ileri butonu kullanıldığında ilk kelime aktif olarak gözükür ve karşılığı olan cevap sayısı kadar çizgi hemen alt bölümde gözükür. 28 adet butona hem cevabın içindeki harfler karışık olarak yazılır hem de rastgele harfler diğer boş kalan butonlara yerleştirilerek karmaşık bir görüntü sağlanır ve böylece kullanıcının tüm dikkatini oyuna vermesi sağlanır. Kullanıcı bir harfin olduğu butona bastığında eğer o harf doğru ise çizgilerin kaçıncı sırasına denk geliyorsa sadece bir tanesi o konuma yerleştirilir. Eğer harf yoksa yanlış sayısı artar varsa ise doğru sayısı artar. Kullanıcı tüm harfleri doğru olarak bilirse o kelime sorular arasından çıkarılır ve doğru kelimeler ekranına cevabı ve karşılığı ile birlikte yazdırılır en son tüm kelimeleri bildiğinde süre durur ve oyun biter.

 

Program Genel olarak bu yapı ile çalışmaktadır. İngilizce içerik çıkartmak ve kelime ezberi kolaylaştırmak için tasarlanmış bir uygulamadır. Program kodlarını belki ilerleyen zamanlarda paylaşırım. Bana çok şey katan bir uygulama olmuştu.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.