C# Kelime Avı Oyunu

Merhaba Arkadaşlar, C# Kelime Avı Oyunu projesi hakkında bir kaç bilgi paylaşacağım. Daha önceki yazımdan datagridview ile oluşturulmuş kare bulmaca uygulaması paylaşmıştım, yazı için buraya tıklayabilirsiniz. Yazının bir bölümünde isterseniz soruları çapraz, sağa yada sola dayalı istediğiniz gibi harf sayısınıa göre datagridview üzerine yerleştirebilirsiniz demiştim. O yazımdaki kare bulmaca uygulaması C# kelime avı oyununa ilham olmuştur ve üniversite ödevi olarak hocama sunmuştum.

C# Kelime Avı Oyunu Genel Form Bilgileri

Kelime Avı Nedir?

Kelime avı bilgiğimiz bulmaca sayfalarında olan yanda bulunması gereken kelimeler. Büyük karışık harfler arasından bulmanız gereken gelimeyi bulup işaretleyebileceğiniz bir oyundur.

C# kelime avı oyunu anaform

c3 kelime avı oyunu

Kayıt formu ve oyun formu bulunan ve kullanıcıların süre ile sıralandığı uygulamadır. Sonuçta bir bulmacayı kim daha hızlı çözüyorsa bu oyunda daha iyidir. Bu üniversite projesi olduğu için formun yüklenmesi filan tek tek animasyonlu şekilde artistlik açılmaktadır.

C# Kelime Avı Kayıt Formu

c# kelime avı kayıt formu

Her kullanıcı oyuna başlayabilmesi için kişile bir kaç bilgi ile sisteme kayıt olmalıdır. Kayıt olduktan sonra karşınıza oyun oynama formuna girmeniz için gerekli kapılar açılır.

C# Kelime Avı Oyun Formu

c# kelime avı oyun formu

Oyun formu kullanıcı giriş ekranından sonra açılan formdur. İlk olarak normal oluştuduğumuz form yüklenir, sonrasında boşluklara random harfler karışık şekilde atanır. Bulmaca seçildiği anda süre başlar. Bulunması gereken kelimeler sağ tarafta yer olur kelime bulunca harflere çift tıklamak gerekir, doğru tıklıyorsak abc tik işreti kum saati işaretine döner aşağıdaki şekilde:

C# kelime avı projesi

En sonuncu harfe kadar her tıklama kontrol edilir başarılı olunca ilgili kutucular yeşile boyanır.

C# Kelime Avı Kelime Eklme Formu

Programa kelimeler ekleyebileceğimiz form aşağıdaki gibidir:

c# kelime avı projesi

Bu keliimleri ekledik ee bulmaca nerede oluşturacağız diyorsanız. Aşağıdaki başlığa göz atın.

C# Kelime Avı Av Oluşturucu

Asıl Bulmacının oluşturulduğu byin takımıdır. Üzerinde en çok uğraşılan formdur tabiiki. Görüntüsü aşağıdaki gibidir:

c# kelime avı oluşturucu

Form Ne Yapıyor?

Kelime seçilir, datagrid üzerinden kelimenin nereden başlayacağı seçilir. Yerleştirme seçeneklerinden hangi yöne doğru olacağı ve hemen altında baştan sonamı sondan başamı olacağı seçilir. Yeni Bulmaca oluştulabiliri mevcut olan düzenlenebilir, kelimeler silinebilir. Yani tüm ayarlamalar buradan yapılır. Görüldüğü gibi datagridview ile çok daha detaylı şeyler yapabiliyoruz. Yorum kısmından yardımcı olabilir sizlere umarım fikir vermek açısından yararlı olurum.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.